Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej

PREZENTACJA PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

Czerwiec 5th, 2013

W dniu 5 czerwca 2013 roku odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych realizowanych przez klasę II gimnazjum. Uczestniczyli w niej uczniowie gimnazjum oraz klasy VI szkoły podstawowej.

Na początku podsumowano konkurs wiedzy o patronie „Od nauczyciela do bohatera”, przeprowadzony przez Aleksandra Kubasiewicza i Bartosza Wolańczyka pod kierunkiem Pani Justyny Grechuty – opiekunki projektu. Uczniowie zaprezentowali wyniki konkursu w trzech kategoriach wiekowych oraz pomogli wręczać nagrody.

Kolejny projekt o tematyce historycznej pod opieką Pani Justyny Grechuty realizował Jakub Mazurkiewicz. Przygotował on prezentację multimedialną „Rakiety V 1 i V2. Cudowna broń Adolfa Hitlera”. Przedstawił w niej parametry techniczne rakiet, ich zastosowanie, proces produkcji i oczekiwania jakie wiązali z nimi przywódcy III Rzeszy. Przedstawił także rolę patrona szkoły – kpt. Władysława Ważnego – w wykrywaniu wyrzutni rakiet na terenie północnej Francji. Ciekawym elementem prezentacji był fragment, w którym przedstawiono, że prace nad bronią masowego rażenia z czasów II wojny światowej miały duży wpływ na późniejsze loty w kosmos amerykańskich astronautów.

Trzeci projekt: „Arbeit macht frei”. Niemieckie obozy koncentracyjne w czasie II wojny światowej pod kierunkiem Pani Justyny Grechuty realizowali Natalia Zarzeczna, Magdalena Ważna oraz Dariusz Szularz. Przybliżyli oni okoliczności zakładania obozów koncentracyjnych w III Rzeszy, miejsca w okupowanej Polsce, gdzie hitlerowcy lokowali obozy koncentracyjne oraz scharakteryzowali funkcjonowanie oraz warunki życia w obozach na przykładzie obozu w Majdanku.

Kolejny projekt dotyczył „Złudzeń optycznych” i był realizowany przez Grzegorza Makucha oraz Kamila Ważnego pod opieką Pani Anny Błaut. Uczniowie na początku zaprezentowali złudzenia optyczne w oparciu o wykonany samodzielnie wielobarwny wiatraczek i kalejdoskop. Następnie, wykorzystując prezentację multimedialną, przedstawili różne rodzaje złudzeń optycznych. Zaskoczeniem dla wszystkich były zjawiska, z którymi mamy do czynienia na co dzień i nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia.

Ostatni projekt realizowany był ramach projektu COMENIUS. Uczestniczyły w nim: Klaudia Łyda, Paula Obirek, Julia Nisztuk, Agata Pacion, Agata Rozner. Głównym opiekunem projektu była Pani Anna Kierepka, a pod koniec wspierały ją pomocą Panie: Joanna Wolańczyk i Anna Domańska. Projekt ,,Be Taught By Your student” został zrealizowany w całości w języku angielskim. Przedstawiono go w formie krótkiej prezentacji multimedialnej oraz wystawki prezentującej trzyletnią współpracę w ramach COMENIUSA. Uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć zdjęcia i prezenty otrzymane od uczniów ze szkół w Berlinie i Bańskiej Bystrzycy.

Mamy nadzieję, że realizacja projektów oraz udział w prezentacji ich efektów miała dużą wartość edukacyjną dla naszych uczniów.

Justyna Grechuta

Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej